Po czym poznać buty dobrej jakości

Kategoria: Obuwie

Zawsze gdy idziesz, Twoje buty poddawane są naciskowi z dwóch stron. Od góry – ponieważ ciężar całego ciała spoczywa na nogach, ale i od dołu, gdyż obuwie co chwilę styka się z podłożem. Aby wytrzymać taki dwustronny napór, buty muszą być naprawdę dobrze wykonane.

Oglądając sklepowe półki, czy choćby przeglądając oferty sklepów internetowych, możemy dostać zawrotu głowy. Wybór butów jest ogromny - fasony i kolory wydają się dostępne w niezliczonej liczbie kombinacji.

Nie zawsze jednak interesuje nas sam wygląd butów. Nie jest to w końcu produkt, który postawimy na półce jako ozdobę, ale element stroju, w dodatku narażony na największe obciążenia. Jeśli ma Ci służyć długo, powinien być dobrej jakości. Dlatego możliwe, że czasem jesteś w stanie przymknąć oko na nieco wyższą cenę, jeśli miałaby ona zostać zrekompensowana przez lepszą trwałość lub funkcjonalność. Jeśli tak jest, nie patrz jedynie na wygląd i cenę.

Buty dobrze wykończone

Jeśli zależy Ci na tym, by kupić takie buty, które będą pozytywnie wyróżniały się wysoką jakością, zanim podejdziesz do kasy, dokładnie je obejrzyj. Przede wszystkim spróbuj ocenić jakość ich wykończenia.

Zwróć uwagę na to, czy na złączeniach elementów nie pozostały ślady kleju, czy poszczególne części są ze sobą dobrze spasowane i równo zszyte. Pod tym względem jakość tanich butów z Azji będzie wyraźnie gorsza w porównaniu z obuwiem renomowanych producentów, a kiepski montaż przełoży się prawdopodobnie na krótkie życie produktu. Nie oznacza to jednak, że buty znanej marki możemy kupować bez oglądania.

- Buty muszą być dobrze uszyte i - w przypadku produktów dostępnych w sklepach - obydwa powinny być względem siebie symetryczne - mówi Piotr Brożek z firmy obuwniczej Sensatiano. - Wyjątek stanowią buty wykonywane na indywidualne zamówienie, które są oddzielnie dobierane do każdej stopy, a więc mogą różnić się od siebie chociażby szerokością (tęgością) - dodaje.

W przypadku butów produkowanych seryjnie, jakość jednej oglądanej pary będzie prawdopodobnie reprezentatywna dla całej serii. Ale już w odniesieniu do butów wykonywanych ręcznie, jakość każdej sztuki należy oceniać oddzielnie.

Jakość materiałów

Drugim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest jakość użytych materiałów. Na przykład niezależnie od jakości wykonania, eko-skóra zawsze będzie przepuszczała powietrze i pot gorzej niż skóra naturalna, a to może skutkować nie tylko niewygodą, ale również odparzeniami. Dlatego w większości sytuacji najlepiej sprawdzi się obuwie z naturalnej skóry.

Podczas produkcji może się zdarzyć, że fragment wykorzystywanej skóry będzie miał jakąś wizualną skazę i wtedy zostanie wykorzystany w niewidocznym miejscu - nie powinno mieć to jednak wpływu na estetykę widocznej części butów. Żaden z elementów nie powinien odróżniać się na tle pozostałej części obuwia.

Warto także pamiętać o tym, że jakość użytych materiałów nie stanowi wartości samej w sobie. Materiały powinny być dostosowane do typu i przeznaczenia obuwia. O ile w butach trekkingowych impregnowana podpodeszwa będzie elementem jak najbardziej wskazanym, o tyle nie ma potrzeby użycia tego typu materiału w lekkich czółenkach.

W przypadku butów na obcasach, obcasy nie powinny być w całości odlewane. Jeśli tak jest, skutkiem może być ich większa podatność na złamania. W obuwiu codziennym na plus należy zaliczyć obecność wszelkiego rodzaju wkładek. Jeśli występują, zazwyczaj podnoszą komfort użytkowania obuwia.

Wygoda ma znaczenie

Pojęcie wysokiej jakości w przypadku butów odnosi się przede wszystkim do poziomu wykonania oraz użytych materiałów. Elementy te mają wpływ na trwałość obuwia, ale już niekoniecznie na ich wygodę. Można sobie bowiem bez problemu wyobrazić buty niemal niezniszczalne, w których jednak Twoje nogi będą obolałe i zmęczone. Dlatego poza jakością wykonania, koniecznie zwróć uwagę na dopasowanie butów do stopy.

- Wygoda zazwyczaj idzie w parze z jakością, ale ten związek nie jest nierozerwalny. Świetne buty z innowacyjnym wyprofilowaniem i dobrej jakości futrówką, wcale nie muszą pasować na każdą stopę - mówi przedstawiciel Sensatiano. - Producenci stosują różne formy obuwnicze i niektóre mogą nie pokrywać się z anatomią naszych stóp. Przykładowo, obuwie z płaskim noskiem będzie niewygodne dla osoby z zadartymi palcami - podkreśla.

Inny problem może wynikać stąd, że wykonywanych seryjnie butów wizytowych często nie udaje się "rozchodzić". Jedną z przyczyn jest sposób produkcji. W maszynowo wykonywanym obuwiu materiał cholewki może być maksymalnie naprężony, a wtedy nie ma on już możliwości dopasować się do kształtu stopy. Niestety, zazwyczaj klient nie jest w stanie ocenić tego na etapie zakupu.

- O ile w butach do użytku codziennego najważniejsza powinna być wytrzymałość na rozmaite warunki, o tyle w obuwiu do tańca pierwszeństwo ma wygoda - wyjaśnia Piotr Brożek. - Warto mieć świadomość, że but bardzo elastyczny, komfortowy dla stopy podczas wykonywania figur tanecznych, nie będzie nadawał się do tak intensywnej eksploatacji jak but przeznaczony na górskie wycieczki. Buty do tańca są delikatne i w związku z tym wymagają odpowiedniego traktowania. W zamian jednak oferują komfort nieosiągalny w butach codziennych - dodaje.

Buty z pewnego źródła

Kupując buty, powinniśmy zwrócić uwagę także na ich pochodzenie. Nie musimy wybierać wyłącznie produktów międzynarodowych koncernów, na pewno warto zwrócić uwagę także na polskich producentów, natomiast wystrzegać należy się butów oferowanych przez nieznane firmy z Dalekiego Wschodu.

- Tanie metody garbowania skóry mogą powodować, że buty będą zawierały wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich. Dlatego kupowanie butów np. na bazarach lub stoiskach z tanim obuwiem jest obarczone dużym ryzykiem - uważa Piotr Brożek. - Natomiast uznani producenci nie mogą sobie pozwolić na nieprzestrzeganie obowiązujących norm chociażby dlatego, że ujawnienie takiej informacji szkodziłoby ich wizerunkowi - dodaje.

Obecnie coraz więcej producentów inwestuje w ekologiczne metody produkcji, a to wpływa na końcową jakość obuwia. Poza tym co pewien czas pojawiają są nowe surowce, które pozytywnie wpływają na jakość i komfort. Dzięki temu dziś możemy kupić buty z podeszwami, które są miękkie, elastyczne, a jednocześnie zachowują wysoką trwałość. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, takie cechy byłyby ze sobą sprzeczne.

Wprowadzane zmiany dotyczą jednak nie tylko dużych producentów. Ulepszone materiały i nowoczesne rozwiązania techniczne coraz częściej trafiają także do mniejszych, rodzimych firm. Zresztą to te małe często najbardziej zwracają uwagę na jakość swoich produktów, bo to od niej najbardziej zależy ich "być albo nie być".

Podsumowując, jeśli chcesz wybrać buty, które będą Ci służyły przez długi czas, a nie tylko przez okres gwarancji, zwróć uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim weź pod uwagę, kto jest producentem butów. Następnie, z jakich materiałów obuwie zostało wykonane i jak dokładnie spasowane zostały poszczególne elementy. Sprawdź także czy buty są wygodne (koniecznie przymierz obydwa buty!).

A co z fasonem i ceną? Niewątpliwie one także są istotne, ale nie powinny być ważniejsze niż jakość i wygoda. Co Ci bowiem po tanich butach, które po kilku miesiącach się rozpadną lub będą powodowały ból stóp?


opublikowano: 2015-06-11
Komentarze
Polityka Prywatności