Wywracamy świat z Merrellem

Kategoria: Obuwie
Dla kogo: dla Niego

Let's Get Outside. Czasem masz wszystkiego dość. Marazm zbiera swoje żniwo. Dni ciągną się w nieskończoność. Potrzebujesz odmiany. Najwyższy czas zmienić swój punkt widzenia! Może pora stanąć na głowie? Pobiegnij po nowe emocje. Odwiedź Szymbark z marką Merrell. Odwrócony Dom sprawi, że wszystko nabierze sensu.

Droga do celu
Szymbark w województwie pomorskim znajduje się ok. 50 km na południowy-zachód od Gdańska. Okoliczne tereny są usiane pagórkami, dzięki czemu zyskały nazwę Szwajcarii Kaszubskiej. To miejsce pełne niespodzianek - zarówno na ziemi, jak i pod nią. Idealnie nadają się do biegów przełajowych, zwłaszcza w towarzystwie osób Tobie bliskich. Na wyprawę po szymbarskich okolicach polecamy dla kobiet buty Merrell NTR Seismic. Zastosowana w nich podeszwa Merrell Trail Blast zapewni komfort w trudnym terenie, a poduszka powietrzna Air Cushion Midsole sprawi, że docenisz każdą chwilę spędzoną na trasie.

Get Ready - Get Outside
Za oknem coraz cieplej. Kaszuby i malownicze tereny zachęcają do spaceru. A gdyby tak pobiegać? Fragment Szlaku Wzgórz Szymbarskich z Wygody Łęczyńskiej do Sławek jest idealny dla osób pragnących spędzić czas aktywnie. Trasa ma około 30 kilometrów długości i prowadzi przez pagórkowate tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W takich warunkach ważne jest, aby obuwie zapewniało odpowiedni komfort.  Lekka i cienka podeszwa środkowa Merrell Float butów NTR Seismic, pozwala na lepsze wyczucie i kontrolę podłoża, dzięki czemu wystające korzenie i nierówności terenu przestaną być przeszkodą w drodze do celu.

Odpoczynek w szymbarskim skansenie jest jak najbardziej wskazany. To znakomite miejsce, by zrobić sobie chwilę przerwy. Pomimo trudnej do wymówienia nazwy, Szymbark jest znany na całym świecie. Wystarczy sprawdzić w Internecie - w tutejszym skansenie znajdują się: wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, Najdłuższa Deska Świata oraz Odwrócony Dom. Ten ostatni jest zaliczany do ścisłej czołówki unikatowych projektów architektonicznych. Jego dach znajduje się metr pod ziemią, a wejściem jest okno na strychu. Symbolizuje wszelkiego rodzaju wypaczenia, upadek moralny i niegodziwości świata współczesnego. Będąc w nim warto zastanowić się nad swoim życiem, być może, odmienić je.

Ziemia szymbarska kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest, znajdujący się w niedalekim sąsiedztwie Odwróconego Domu, zrekonstruowany bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". W jego ciemnym wnętrzu poczujecie, czym jest wojna. Doskonale zrealizowany pokaz typu "światło i dźwięk" sprawi, że ciarki przejdą Wam po plecach.

Trudy Szlaku Wzgórz Szymbarskich mogą dać w kość nawet najbardziej wytrawnemu biegaczowi. Buty Merrell NTR Seismic, dzięki wyściółce w technologii Aegis, zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp i rozwojowi bakterii. Pomimo zmęczenia, po całym dniu aktywnego wypoczynku, nie poczujesz dyskomfortu. Pobiegniesz dalej.

O Szymbarku
Wieś powstała w XVII w. na terenach objętych wcześniejszym osadnictwem, ale później spustoszonych. W 1605 r. postawiono tu drewniany kościół. Powtórnie wieś lokowana w 1610 r. przez starostę Wejhera wraz ze sprowadzeniem do opuszczonej wsi kolonistów niemieckich. Ziemie te należały do zakonu kartuzów. Do końca ostatniej wojny większość mieszkańców stanowili Niemcy. Za ich czasów działał tu hotel z restauracją "Pod Wieżycą", obecny budynek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Na miejscu starego kościoła powstał nowy. Wybudowano w 1882 neoromański, protestancki (do 1928 r.), kościół (istniejący do dziś) z cmentarzem na zachodnim krańcu wsi (pod lasem). W obecnej restauracji "Pod Wieżą" mieściła się katolicka kaplica. Koło wspomnianego wcześniej cmentarza znajduje się pomnik 10-ciu mieszkańców wsi, członków organizacji "Gryf Pomorski", zabitych przez nazistów w 1944 r. Niemcy dokonali zbrodni w odwecie za zastrzelenie miejscowego Niemca - byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Obecna zabudowa wsi w przeważającej części historyczna lub utrzymana w tradycyjnych formach. Wśród obiektów historycznych wyróżnić trzeba piętrowy dom o podwyższonej ściance, jednopiętrowy dom małomiasteczkowy z czerwonej nietynkowanej cegły, narożną dawną karczmę, dom z czerwonej nietynkowanej cegły z podwyższoną ścianką kolankową i tzw. erklem.

Wśród obiektów użyteczności publicznej zwraca uwagę szkoła wzniesiona według dawnych projektów rządowych a przede wszystkim kościół protestancki. Budynek wzniesiony z czerwonej cegły z transeptem i półkolistym prezbiterium oraz wieżą od zachodu. Zachowały się również pozostałości cmentarza ewangelickiego z 2 poł. XIX w.


ostatnia zmiana: 2011-05-07
Komentarze
Polityka Prywatności